Třídenní startovní ročník Festivalu současného umění připravuje na přelomu září a října Galerie současného umění Prostějov při Kulturním klubu Duha. Akce pořádaná pod záštitou statutárního města Prostějov nabídne pestrý průřez tvorbou soudobých umělců různých generací. V prostorách Galerie současného umění, Muzea a galerie v Prostějově, prostějovského zámku, kina Metro 70, Střední školy designu a módy nebo i netradičně prostějovského hřbitova a na dalších několika místech, budou k vidění umělecká díla z oblasti malby, grafiky, fotografie sochařství, ale i videoartu či performance.

Mezi nejvýznamnější jména z řad vystavujících patří určitě fotografka a multimediální umělkyně Veronika Šrek Bromová. Ve svých dílech už od 90. let jako jedna z prvních českých umělkyň začala pracovat s novými technologiemi. V jejích digitálně manipulovaných fotografiích, které sama nazývá „nemalované malby“ zobrazovala ženská těla v nelichotivých pozicích. Její expozice bude k vidění v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově.

Dalším velkým jménem festivalu je přední postava české dokumentární fotografie Jindřich Štreit, který se ve svém díle zabývá zejména dokumentováním života lidí na českých vesnicích, nebo také sociální tematikou, fotografováním drogově závislých, nebo lidí bez domova. Jeho výstava zaměřená na téma vězeňství, bude k vidění v prostorách galerie prostějovského zámku, kde ji svou multimediální instalací doplní i umělec Tomáš Vavříček.

V baru 12 opic v Partyzánské ulici připomene vzpomínková výstava významného prostějovského fotografa Karla Nováka († 2021), který svou tvorbu zasvětil zejména fotografiím aktů. V posledních letech na sebe upozornil publikací Přirozeně, která mapuje život návštěvníků naturistických pláží.



Mezi vystavujícími mladší generace stojí za upozornění Filip Kůrka, prostějovský rodák a absolvent Akademie výtvarných umění v Praze. Jeho nejnovější díla, ve kterých znovuobjevuje tzv. myslivecký realismus, doplní v prostorách Galerie současného umění v Kulturním klubu Duha také sochař Šimon Szabo, se svými objekty na pomezí sochy a instalace, a také digitální koláže Lukáše Kováčika. Prostějovská Střední škola designu a módy ve své školní galerii KEL uvítá olomouckého akčního umělce a performera Vladimíra Havlíka. V její galerijní odnoži v kolumbáriu Městského hřbitova v Prostějově bude své fotografie vystavovat Adam Kencki. Ve druhém patře nákupního centra Zlatá brána se představí intermediální umělkyně Dominika Bernatková a sochař Dominik Adamec. Výstava se bude zabývat tématem tělesnosti.

Festivalové centrum bude v kině Metro 70, kde se bude konat kurátorská videoprojekce Dominiky Bernatkové, jejíž součástí budou mimojiné videa od studentů a vedoucí ateliéru Nových médií 2 na Akademii výtvarných umění v Praze, nebo živé představení autorského podcastu Vyhonit ďábla. Kromě toho se mohou návštěvníci festivalového centra těšit také na večerní hudební program v podobě koncertů skupin KKKAaaa Ching a Michal&David nebo elektronické hudby od dj´s Olivera Hellera a Wierdsky.

Podle pořadatele festivalu a kurátora Galerie současného umění Miry Macíka se výběr umělců nesoustředil na předem dané téma. „Šlo mi o představení co nejširšího spektra umělců, kteří pracují v různých médiích a pohybují se v různých tématech tvorby, ale nakonec téma festivalu tak nějak vykrystalizovalo samo. Celý festival provází společné téma mezigeneračního dialogu a výměny,“ uvedl Macík – zakladatel festivalu. Ten spolu s dalšími členy kurátorského týmu, Magdalenou Jansovou a Vendulou Burgrovou, vystaví svá vlastní díla v kavárně Canall v Prostějově na Wolkerově ulici. Dalšími členy týmu jsou Dominika Bernatková, David Bartoš a Miroslav Macík.

Vznik festivalu podpořila náměstkyně primátora Milada Sokolová. „Jsem velice ráda, že se v Prostějově bude konat akce, která dle mého názoru, má potenciál stát se událostí s dlouholetou tradicí a zpestřením kulturního života města,“ uvedla.