Olomoucký kraj minulý týden uzavřel novou desetiletou smlouvu s Českými drahami. Dokument zajistí provoz regionální železniční dopravy na sedmi tratích včetně rekonstruovaného drážního spojení Olomouc – Uničov – Šumperk.

„V regionu začne díky smlouvě postupně jezdit celkem 27 nových moderních vlaků RegioPanter,“ říká náměstek hejtmana pro dopravu Michal Zácha. Vlaky budou klimatizované, bezbariérové a tvořené třemi vozy. Kapacita sedících pasažérů se blíží 240 cestujícím. Občané budou mít k dispozici prostor pro uložení kočárků, jízdních kol a objemných zavazadel, informační systém s monitory informujícími o cílové stanici, době jízdy a následující zastávce. Nevidomí budou moci využít k ovládání nástupních dveří speciální vysílačku.Vlaky se budou udržovat přímo v krajském městě. O vozy se postarají pracovníci olomouckého depa, což zvýší zaměstnanost o 50 až 100 lidí.

Nová smlouva je uzavřena na období 1. ledna 2023 do roku 2032. „Hovoříme o ročním objemu 4,2 milionu vlakokilometrů,“ říká Zácha. Na všech tratích tak budou jezdit moderní elektrické vlaky.