Olomoucký kraj v příštích dnech zakoupí půl milionu ochranných roušek a patnáct tisíc respirátorů. V minulý týden o tom rozhodla Rada Olomouckého kraje.

Podle prvního náměstka hejtmana Jiřího Zemánka, který zodpovídá za finance, Olomoucký kraj k financování nákupu využije rezervy na účtech. „Situaci v zahraničí sleduji už řadu týdnů a počítal jsem s možností, že se epidemie koronaviru může dotknout i nás. Prosadil jsem proto velmi uvážlivé nakládání s volnými finančními prostředky,“ říká Jiří Zemánek. Kraj má k dispozici peníze z přebytku loňského hospodaření i díky rezervě v letošním rozpočtu. „Finance můžeme uvolnit v zásadě okamžitě, jakmile k tomu vydám pokyn,“ dodává Jiří Zemánek.Krajští radní v pátek na nákup uvolnili celkem deset milionů korun. Roušky a respirátory budou stát necelých 8,3 milionu, zbývající peníze kraj může využít později.

Roušky a respirátory budou následně distribuovány do celého Olomouckého kraje s cílem ochránit zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a nejvíce ohrožené občany.