Olomoucký kraj chce transformovat dětské domovy s ústavní a ochrannou výchovou. Z velkých budov se mají děti a mládež rozejít do menších bytových jednotek nebo domů a snáze se tak zapojit do společnosti. Krajští radní už schválili první příslušné smlouvy. Změny se budou týkat osmi zařízení, jež patří mezi příspěvkové organizace Olomouckého kraje.

„Praxe je dnes taková, že například pro jídlo si děti v domovech chodí s tácky – podobně jako ve školní jídelně. Po transformaci by si měly společně s vychovateli potraviny samy nakupovat, vařit, uklízet a dělat všechno tak jako v běžné domácnosti,“ vysvětlil Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.Půjde o podobný model, jaký olomoucké hejtmanství praktikovalo už v sociálních službách, kdy klienty z ústavů rozdělilo do domácností po celém kraji. V případě dětí a mládeže vzniknou menší pracovní skupiny, které budou posuzovat situaci v jednotlivých zařízeních i regionech tak, aby všechno probíhalo účelně a plynule.

„Inspirujeme se Pardubickým krajem, kde taková transformace úspěšně běží. Jsme ale teprve na začátku – musíme zajistit organizaci celého projektu, jeho financování a pracovat budeme samozřejmě i na hledání vhodných nemovitostí, kam by se mladší i starší děti mohly s vychovateli přestěhovat,“ dodává radní Jakubec.